U vikendu za nama održana je 13. Brdska auto-trka „Nagrada opštine Lopare 2026“, odnosno treće izdanje autoslaloma na stazi u Tobutu „Nagrada opštine Lopare 2026“, a u organizaciji AKK „Optima motorsport“ iz Bijeljine, dok je pokrovitelj opština Lopare.
Takmičenje je bodovano za Otvoreno prvenstvo Republike Srpske na brdskim stazama i autoslalomu, kao i Nacionali šampionat Srbije u autoslalomu. Na startu takmičenja u obe discipline našlo se ukupno 76 takmičara iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. U subotu 16. maja su održani zvanični treninzi za obe discipline, dok je u nedelju 17. maja na programu bile vožnje trke.
Takmičenje je svečano otovorio načelnik opštine Rado Savić i istakao da će i ubuduće ulagati u infrastruktru staze, jer samim tim ona postaje bezbednija za sve učesnike, kao i za javni saobraćaj, što je svojervrsan spoj koristi za sport i lokalnu zajednicu. Ispred kluba organizatora obratio se i Mladen Rebrinović, koji je istakao sve bolju saradnju sa SAKSS-om i izrazio želju da ovo takmičenje i sledeće sezone bude stanica Šampionata Srbije, a po mogućnosti i Centralno evropske zone.
Pobednik brdske trke u generalnom plasmanu je Božo Kević u VW Golf prve generacije, koji je stazu u nedelju u kišnim uslovima prešao za 03:59,888 minuta iz dve vožnje, koje su se sabirale, a najbrže pojedinačno vreme ostvario je u drugoj vožnji od 01:57,641. Drugo mesto osvojio je Draško Cunjak u Pežou 106, dok je treće mesto zazuzeo Dragan Straživuk u Hondi Sivik.
U disciplini autoslalom slavio je Gregor Dodik u Ford Fijesti ST, drugo mesto zauzeo je Goran Medić u Tojoti Jaris GR, dok je treći Boban Slavnić u VW Golf druge generacije.
Što se tiče plasmana po klasama u brdskom šampionatu krenućemo od klase 1 gde je slavio pomenuti Straživuk, dok je na drugom mesto završio Mladen Tojić u još jednom Siviku.
Klasa II pripala je Cunjaku, dok je kao drugoplasirani kroz cilj prošao Robert Ljubić u Sitroenu Sakso, a an trećoj poziciji završava Ilija Jovanović u Pežou 106.
Kević je ujedno prvi u klasi III, dok je drugi gost iz Srbije Bojan Sijerković u Ford Fijesti ST.
Klasa IV prvo mesto je zauzeo Alen Ljubić u VW Golf VII, dok je na drugoj poziciji završio Jovo Vuković u VW Golf IV.
Suzuki Svift kup ovde je vožen u okviru klase V, a na prvoj poziciji našao se Milen Simić, ispred Savana Tanasića, dok je na poslednjem mestu pobeničkog postolja završio iskusni Branimir Simić.

U autoslalomu klasa I pripala je Mladenu Dekaniću u Suzukiju Alto, drugi je Aleksandar Gašić u Fijatu Seićento, a treći Nenad Babić takođe u Seićentu.
Klasa II pripala je Stansilavu Ostintsevu u Sitroenu C2 VTS, drugi je iskusni Željko Strčević u Sitroenu Sakso VTS, dok je na trećem mestu na podijumu Nikola Dobraš u VW Lupo.
Dimtiri Semko prvi je u klasi III, druga pozicija je rezervisana ovoga puta za Predraga Belića u Ford Fijesti ST, dok je trećeplasirani Nemanja Knežević u Opel Korsi.
Što se tiče Klase IV prvi je Dragoslav Marinković u Fijati Ćinkvećento, drugi je Bojan Bogišić u Renou Tvingo, dok je na trćoj poziciji završio Luka Milidrag u Zastavi Jugo.
Nemanja Pejčič prvi je u klasi V u svom Sitroenu Sakso, drugi mesto zauzima Nikola Popović u pozajmljenom automobili, pošto je njegov otkazao poslušnost tokom zvaničnog treninga, a treći je Branimi Simić u Opel Korsi.
Klasa VI prvi je Dodik, drugi Medić s tim da moramo napomenuti da je Goran bio primoran da u subotu propusti zvanične treninge, što je verovatno uticalo i na plasman, dok je na trećem mestu završio Boban Slavnić u VW Golf II.
Jedini predstavnik i klasi VII bio je Saša Gojković, koji je svoju Seat Ibicu uspešno dovezao do cilja.
Milen Simić prvi je završio u klasi VIII u svojoj Opel Korsi, drugi je Savo Stevanović u Opel Tigri, dok je Maja Babić trećeplasirana u svom Saksu.
U klasi IX slavio je Robert Valka u Opel Korsi, drugi je Stevan Dimitrijević i Fijesti koji je vozio u tandemu sa Sijerkovićem, dok je treći Stefan Radovanović u još jednoj Korsi.
U prvenstvu juniora prvi je Ivan Milovanović, a drugi Lazar Hujik u Fijatu Punto.